• DOLAR
  5,3343
  % 0,27
 • EURO
  6,1119
  % 0,53
 • ALTIN
  209,5348
  % 0,71
 • BIST
  93.616,45
  % 0,34
YÖK’ten Lisansüstü Öğrencilere Sevindirici Haber

YÖK’ten Lisansüstü Öğrencilere Sevindirici Haber

Yükseköğretim Kurulunca, üniversitelerin araştırma projelerinde görev yapacak yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ilk kez verilecek bursların üst sınırlarını belirledi. Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararına göre, üniversitelerin araştırma projelerde görev alan yüksek lisans öğrencilerine ilk kez aylık  1400 lira, doktora öğrencilerine ise aylık 2100 liraya kadar burs ödenecek.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç yaptığı açıklamada, üniversitelerin kendi araştırma fonlarından bursiyer çalıştırabilmeleri için Üretim Reform Paketi kapsamında yasal düzenlemenin yapıldığını hatırlattı.

Başkan Saraç, “Bu düzenleme, yükseköğretim kurumlarınca desteklenen projelerin niteliğini daha da artıracak ve böylelikle üniversitelerimizin Ar-Ge yetkinliği daha da gelişecek.” dedi

Yorumumuz

YÖK’ün bu adımını çok uzun süre önce atılması gerektiğini düşünüyorduk. Ülkemiz şartlarında lisans mezunu olmak artık bir zaruret olarak görünüyor (altını çizerek söylüyoruz dünyada böyle değil ve böyle olmamalı). Dolayısıyla devletin maddi durumu olmayan ihtiyaç sahibi öğrencilere burs vermesini yanlış bulmuyoruz fakat iş yüksek lisansa geldiğinde durum farklı olmalı. Nitekim lisansüstü eğitim, öğrencinin bilgi birikimini arttırmak için okumak zorunda olduğu değil tam tersine lisansüstü programa kayıt olduğunda yeni bilgi üretebilecek, mühendislik vb alanlarda yaptığı çalışmalar ile ülkemiz adına ilerleme kaydedebilecek kişilerin katılması gerektiği bir programdır. Dolayısıyla lisansüstü bursları öncelikli olarak Ar-Ge çalışmalarının yapabileceği alanlarda, çalışmaların maaliyeti göz önüne alınarak verilmeli.

Özetle, bir çok kişinin tepkisini çekeceğimizi biliyoruz ama lisansüstü verilen bursların şartlarının tekrardan elden geçirilmesi ve şahsi ihtiyaç sahibi olmasına bakılmaksızın ortaya koyacağı eserin maddi yükümlülüğüne bakılarak karar verilmesi gerekmektedir.