• DOLAR
  5,3343
  % 0,27
 • EURO
  6,1119
  % 0,53
 • ALTIN
  209,5348
  % 0,71
 • BIST
  93.616,45
  % 0,34
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Tanıtımı

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Tanıtımı

Yüksek Öğretim Kurumu istatistiklerine göre Türkiye’de 129 devlet, 72 vakıf ve 5 vakıf meslek yüksek okulu olmak üzere toplam 206 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin 131’inde ise kamu yönetimi/siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü yer almaktadır. Dolayısıyla Türk yüksek öğretim sistemi içerisinde kamu yönetimi eğitimi veren bölüm sayısı oldukça fazladır. Bu yazıda  kamu yönetimi / siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü okumayı düşünenler için tavsiyeler yer almaktadır.

Türkiye’de her ilde açılan üniversiteler ile birlikte sayıları artan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin kamu yönetimi bölümleri, birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Genellikle bu bölümü seçen kişiler bölüm ile ilgili temel bilgileri edinmeden tercih etmektedirler. Bu nedenle gerek eğitim hayatın boyunca gerekse mezun olduktan sonra birçok sıkıntı ile karşılaşmaktadır. Bu yazıda  kamu yönetimi bölümü okumanın olumlu ve olumsuz yönleri üzerinde durulacaktır. Bölümü tamamladıktan sonra hangi fırsat ve tehditlerle karşılaşılacağı aktarılacaktır.

1-Bölüm Hakkında Genel Bilgiler

Sosyal bilimler tarih, ekonomi, kültür, coğrafya gibi birçok alandan oluşan; toplumu inceleyen, toplumu anlamaya çalışan bir disiplindir. Sosyal bilimler içerisinde kamu yönetimi bölümü hukuk, maliye sosyoloji, tarih, ekonomi, uluslararası ilişkiler gibi farklı birçok disiplinden yararlanan oldukça kapsamlı bir alandır. Okumayı, araştırmayı seven, yeni fikirlere meraklı, sorgulayıcı kişiliği ile bilgiyi talep eden, dünya ve ülke meseleleri hakkında kafa yoran bir kişiliğe sahipseniz bu bölümü okumak sizin için oldukça keyifli olacaktır.

Öncelikle bu bölüme başlarken hedeflerinizi iyi belirlemeniz gerekmektedir. Oldukça fazla sayıda olan mezunların arasına dört yıl sonra katıldığınızda ne yapacağınızı düşünerek planlar yapmalısınız. Yaptığınız planların alternatifleri olması oldukça önemlidir. Çünkü mezun olduktan sonra arasına katıldığınız kitlede çok sayıda insan rekabet etmektedir. Kamu yönetimi bölümü ders, ödev, sınav mantığından çok hayatı öğreten bir bölümdür. Siyasi tarihi öğrenirsiniz, toplumların dinamiklerini kavrarsınız, ekonomi ve hukuk ile ilgili temel kavramlar hakkında bilgi edinebilirsiniz ve önemlisi hayat boyunca kendi yaşamınızı etkileyecek olayları öngörür, sorunların temellini doğru tespit edebilirsiniz.

2- Bölümün İçeriği

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü,  Siyaset ve Sosyal Bilimler, Yönetim Bilimi, Kentleşme ve Çevre Sorunları, Hukuk Bilimleri, Yerel Yönetimler gibi çeşitli ana bilim dalından oluşur. Farklı üniversitelerde değişmekle birlikte bu bölüm içerisinde şu dersler yer almaktadır:

Siyasal Teori, Siyasal Düşünceler Tarihi, Devlet Kuramı,  İdare Tarihi, Anayasa  Hukuku, Karşılaştırmalı Siyasal Sistemler, Sosyoloji,  Türk Yönetim Düzeni, Yönetim Bilimleri, Kentsel Politikalar, Çevresel Politikalar, Yerel Yönetimler, Sosyal Bilimlerde Yöntem, Siyasal Partiler ve Seçimler, Türk Siyasal Hayatı, Türk İdare Tarihi, Kamu Yönetiminde Çağdaş Yaklaşımlar, Kentleşme ve Konut Politikası, Türkiye- Avrupa Birliği İlişkileri, Uygarlık Tarihi, Kamu Personel Yönetimi, İdari Yargı, Borçlar Hukuku, İnsan Hakları, Siyasal İletişim gibi dersler bölüm kapsamında yer almaktadır.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olan kişiler iktisadi ve idari bilimler fakültesinde yer alan diğer bölümlerin temel konuları hakkında da fikir sahibi olmaktadır. Çünkü anayasa ve idari hukuku, borçlar hukuku, mikro ve makro iktisat, Türkiye ekonomisi, vergi hukuku, kamu maliyesinin yapısı, sosyoloji, iletişim gibi farklı bilim dallarının içeriğinde yer alan dersler bölümlerde görülmektedir.

3-  Mezunların İş imkanları

Bölüm mezunlarının istihdam alanı genellikle kamu sektörüdür.  Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), Kurum Sınavı ve Mülakat aşamalarından geçen adaylar uzman, uzman yardımcılığı, müfettiş, denetmen, denetmen yardımcılığı gibi kadrolara atanmaktadır. Vergi Müfettişliği, Sayıştay Denetçiliği, Gelir Uzman Yardımcılığı, TBMM Uzmanlığı, İl Göç Uzmanı, Kaymakam gibi meslekler bu bölüm mezunlarının kariyer hedeflerinde yer almaktadır. Bunun yanın çoğu kurum yabancı dil bilgisi de talep etmektedir. İstisnalar olmakta birlikte bazı kurumların KPSS puanının yanında Yabancı Dil Sınavı’ dan (YDS) 70 ve üzeri puanlar talep etmektedirler. Bunun yanında özel sektörde özellikle bankacılık alanında çalışma imkanı bulunmaktadır.

Başta yabancı dil puanı olmak üzere KPSS gibi sınavlara hazırlık süreçleri uzun bir zaman almaktadır. Öğretmenler de olduğu gibi yılın belli dönemlerinde alım olmamaktadır. Kamu yönetimi sistemi içerisinde ihtiyaç olması durumunda personel alınmaktadır. Bu nedenle sınav süreçlerine hazırlık ve sonraki işlemler için en az 1,5- 2 yıl almakta, yoğun bir çalışma temposu sizi beklemektedir. Çalışma şartları oldukça iyi olan bu meslekler için birçok aday yarışmaktadır. Bu nedenle adaylar arasında kendinizi farklılaştırmanız gerekmektedir ki yabancı dile sahip olmanız bu nedenle oldukça önemlidir.

4- Tavsiyeler

Sonuç olarak siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü Türkiye’de birçok öğrenci tarafından tercih edilmekte fakat mezunlarının iş olanakları bu tercihe göre kısıtlı kalmaktadır. Bu nedenle eğitim sürecinde farklı donanımlara sahip olmanız çok önem taşımaktadır. Kamu personeli olmanın yanında bu bölümde akademisyen olmayı da hedefleyebilirsiniz. Bu bölümde yer alan dersler genel kültür kapsamında size katkısı oldukça fazla olacaktır. Tarih, hukuk ve ekonomi alanında yaşanılan gelişmeleri yorumlama imkanına sahip olabilirsiniz. Bu bölümü hakkında üniversite bazlı araştırma yapmalarını tavsiye ederim.

Hedefleriniz gerçekleştiği, bulunduğunuz konumda insanlığa faydalı işler yaptığınız , başarılarla dolu bir eğitim ve meslek hayatı temenni ediyorum.

 

Yazan: Kaan AKMAN- Ondokuz Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Mezunu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR