• DOLAR
  5,3343
  % 0,27
 • EURO
  6,1166
  % 0,61
 • ALTIN
  209,5065
  % 0,70
 • BIST
  93.616,45
  % 0,34
E-Devlet’te Öğretim Elemanı Belgesi Sorgulama ve Doğrulama Sistemi Açıldı

E-Devlet’te Öğretim Elemanı Belgesi Sorgulama ve Doğrulama Sistemi Açıldı

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı son dönemlerde yapmış olduğu “dijitalleşme” çalışmalarına hızla devam ediyor. E- Devlet kapısı üzerinden YÖK tarafından hizmete yeni açılan “Öğretim Elemanı Belgesi Sorgulama ve Doğrulama Sistemi” sayesinde artık akademisyenler, kendi kadro bilgilerini içeren belgeyi üniversitelerine dilekçe ile müracaat edip yazı sürecini beklemeden, sadece e-devlet’e girerek çok daha kolay ve hızlı bir şekilde temin edip dökümünü alabilecek ve istediği kamu kurumu veya özel şirkete verebilecek. Belgenin verildiği kurum eğer isterse yine e-devlet kapısı üzerinden belgenin doğrulamasını yapabilecek.

Öğretim Elemanı Sorgulama ve Doğrulama Sistemi Nasıl Çalışıyor?

“Öğretim Elemanı Sorgulama ve Doğrulama Sistemi” yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı olarak görev yapan akademisyenlere ait bilgilerin yer aldığı Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinden sunulmaktadır.

E-devlet kapısından T.C kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapan akademisyenler, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı başlığı altında yer alan bölümde “Öğretim Elemanı Belgesi Sorgulama Sistemi” kısmına giriş yaparak, kendi kadro bilgilerini içeren belgenin dökümünü alıp bu resmi belgeyi beyan edeceği kamu kurumu veya özel şirkete verebilecektir.

Öğretim Elemanı belgesinin sağ üst köşesinde yer alan barkod üzerinde kişiye özel bir numara bulunmaktadır. Akademisyenler kendilerine ait barkodlu belgeleri oluşturup dökümünü alabilmekte ve ihtiyaç duyan kurumlara gerek T.C kimlik numaraları ile birlikte barkod numaralarını gerekse belgenin dökülmüş halini verebilmektedirler. Belgenin verildiği kurumda istediği takdirde yine e-devlet kapısı üzerinden T.C Kimlik ve barkod numarası ile belgenin doğrulamasını yapabilmektedir.

160 bin akademisyen bu hizmetten faydalanabilecek

Akademisyenlerin bu belgeyi alabilmesi için kadro bilgilerinin YÖKSİS’e üniversiteleri tarafından mutlaka girilmiş olması gerekmektedir. Hali hazırda YÖKSİS yükseköğretim kurumlarımızda görev yapan toplam 160 bin akademisyenimizin bu uygulamadan faydalanabileceği görülmektedir. Belge doğrulama işlemi ise, belge üzerinde bulunan karekodun YÖKMOBİL uygulaması üzerinden taratılması ile yapılacaktır. Belge taslağını yazımızın altına ekliyoruz.