• DOLAR
  5,3343
  % 0,27
 • EURO
  6,1119
  % 0,53
 • ALTIN
  209,5348
  % 0,71
 • BIST
  93.616,45
  % 0,34
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi

1- Şehrin Kısa Tarihi

Karaman kentinin ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber yapılan arkeolojik kazılar neticesinde, önemli bir yerleşim bölgesi, ticaret ve kültür merkezi olduğuna dair belgeler bulunmuştur. Karamanoğulları beyliğinin başkenti olan Karaman’ın o dönemde ki adı ”Larende” idi. Karamanoğullları Osmanlı Devletine katıldıktan sonra Karaman Konya’ya bağlı (sancak merkezi) haline getirtilmişti. Cumhuriyetin ilanından sonra da Konya iline bağlı olan şehrin Larende adı Karaman olarak değiştirilmiş ve 21 Haziran 1989 yılında T.B.M.M. kararı ile Türkiye’nin 70.ili omuştur

Karaman tarih sahnesinde dilimizin, hikmetimizin, ilmimizin, ufkumuzun, istiklalimizin ve şiirimizin beşiği olmuştur. Türkçemiz Karamanoğlu Mehmet Bey’in, ”Bugünden sonra divanda, dergâhta ve bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır.” Fermanı ile Karaman Türk dilinin başkenti olmuştur. Karaman bir hikmet şehridir çünkü Hz.Mevlana Konya’ya gitmeden önce Babası Bahaeddin Veled ve Annesi Mümine Hatun ile Karaman’a geldiler. Karaman, Konya’ya yol olan, Konya’da yükselecek olan hikmeti yoğuran şehirdir. Karaman’a hürmet etmeyen kişi Konya’ya hurmet edemez. Çünkü Karaman da Hz. Mevlana’nın Annesi Mümine Hatun’un türbesi bulunmaktadır. Karaman ilmimizin beşiği çünkü Zenbilli Ali Efendi, Molla Fenari ve daha nice bilim adamları burada ilim saçtılar. Karaman şiirimizin beşiği çünkü Yunus Emre Karamanda bulunarak en güzel şiirleri en güzel türkçe ile ifade etti. Karaman ufkumuzun beşiğidir çünkü Dünya haritasını çizen ve Osmanlı Türk Denizcisi olan Piri Reis burada yetişti. Dünyada ufuk bağlamında Piri Reisi aşan ikinci bir isim çıkmadı. İstikalimizin kahramanı Kazım Karabekir’in şehridir Karaman.

2- Kampüste Yaşam;

2007 yılında kurulan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin ”Öğrenci Yaşam Merkezi” adıyla anılan ve 13 bin metrekarelik alana sahip sosyal tesislerde yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, pastane, kırtasiye, bijuteri, bankamatik gibi pek çok mekan yer almaktadır. Yerleşkede yer alan uluslararası standartlardaki spor kompleksinde 1.500 kişilik kapalı spor salonu, fitness salonu, tenis kortu, basketbol, hentbol, voleybol ve futbol sahaları, koşu ve yürüyüş parkuru, tırmanma duvarı, yarı olimpik yüzme havuzu ve 5.000 kişilik stadyum bulunmakta olup spor severlerin her türlü aktivite ihtiyacına cevap vermektedir. Kampüs içerisinde öğrencilere bisiklet hizmeti de sunulmaktadır.Üniversite yerleşkesinde tüm kapalı ve açık alanlarda kablosuz internet hizmeti sunulmaktadır. Yeşillik alan ve çardaklar yeterince mevcuttur. Üniversite de geniş kapsamlı kütüphane,tek kişilik çalışma odaları ve grup çalışma odaları imkanı ile 7/24 hizmet vermektedir. ”Sürekli eğitim merkezi” adı altında öğrencilere çeşitli sertifikalı kurslar verilmektedir.

3-Sosyal ve Kültürel Faaliyetler;

Üniversitede 60’ın üzerinde öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Öğrenciler, ilgisi olduğu bir alanda topluluk kurabilmekte ya da mevcut bir topluluğa üye olabilmektedir. Sosyal ve kültürel faaliyetler açısından hareketli bir eğitim-öğretim dönemi geçiren Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’n de pek çok araştırmacı, yazar, şair, sanatçı, bürokrat ve bilim insanı öğrencilerle buluşmakta ve üniversitenin evrensel iklimine katkı sunmaktadırlar. Bu durumun bir örneği, 08.12.2017 tarihin de Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla düzenlenen ”Zihniyetten İletişime Müktesebat” konulu konferanstır. Öğrenci toplulukları adı altında birçok konferanslar ve tiyatro gibi kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Genelde her bölümün kendi öğrenci topluluğu olur ve topluluk bünyesinde öğrenciler aldıkları akademik dersleri pekiştirmek üzere panel, söyleşi vs. düzenlerler.  Ortalama üç gün de bir dışarıdan gelen alanında uzman konuk eşiğinde konferanslar verilir. Bunun yanı sıra yuvarlak masa toplantıları düzenlenir. Programlar, günün anlam ve önemini, güncel gündem maddelerini ve kişisel gelişim üzerine yapılır. Aynı zamanda üniversite uluslararası kongrelere ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite de ”Geleneksel Türk Okçuluğu” kursu verilerek öğrenciler bu konuda bilinçlendiriliyor. Aynı zamanda ”Havacılık ve Model Uçak” kursun da öğrencilerin havacılık faaliyetleri düzenlemeleri ve uluslararası model uçak yarışmalarına katılmaları için eğitim veriliyor. Gezi olarakta öğrencilere yönelik şehir dışı gezi turları ortalama iki haftada bir makul fiyat karşılığında  düzenlenmektedir. Halk oyunları topluluğu adı altında farklı kültürden gelen öğrenciler bir araya gelip kendi yöresel oyunlarını sergilemektedirler.

4-Üniversitenin Öğrenci Sayısı;

Üniversitenin mevcut öğrenci sayısı 18.000’dir. Bu rakam her geçen yıl artmaktadır. Çünkü üniversitenin gelişmekte olması,yeni bölümlerin ve fakültelerin kurulması bu sayıyı her geçen yıl arttırıyor. Üniversitenin büyüklüğü bu İl içinde ayrı bir ilçe denilecek kadar büyüktür. Halihazır da Tıp fakültesi kurulmaktadır. Erasmus ve Mevlana  öğrenci değişim programları ile yurtdışına öğrenci gönderilmekte ve yurtdışından öğrenci getirilmektedir. Yurtdışından gelen öğrenciler, Türkçeyi Türkçe’nin başkentinde öğrenmelerinden dolayı duydukları mutluluğu her defasında dile getirirler.

5-Ulaşım;

Şehir merkezi üniversiteye üç kilometre uzaklıktadır. Ulaşım tek sefer dolmuş hattı ile yapılabilir. Şehrin hemen her bölgesinden belediye otobüsleri ve minibüslerle üniversiteye rahatlıkla ulaşmak mümkündür. Kyk yurtları üniversiteye yürüme mesafesindedir.

6-Barınma;

Öğrencilere hizmet vermekte olan apartlar ve özel yurtlar mevcuttur. Apartların fiyatı tek kişilik yahut iki kişiliğe göre değişir. Tek kişilik 500 lira,iki kişilik 300 lira civarındadır. Merkezde ki ev kiraları 600-700 aralığında, üniversite civarında olan ev fiyatları 400-500 lira aralığında olmaktadır. Öğrenci yurtları oldukça yeterlidir. Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtları son derece öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bir öğrenci apartta yahut evde kalarak kira ve yemek ücretini ayrı ayrı vereceğine Kyk yurtlarında barınarak ayda 250 liraya hem konaklama hem yemek imkanından faydalanabilir ve böylecelikle daha tasarruflu davranabilir. Kyk yurtları üniversiteye yürüme mesafesindeler. KYK yurtlarının da öğrencilere yönelik faaliyetleri olur. Bu faaliyetler,günün anlam ve önemine, yurtiçi ve yurtdışı geziler,sportif faaliyetler çerçevesinde yapılır.

7-Şehirde Yaşam;

Şehir merkezi çok büyük değil ama şirin bir yerdir. Merkeze gittiğinizde yerel halktan çok öğrenci görürsünüz. Şehirde gezilip görülecek tarihi medreseler ve camiiler mevcuttur. Şehir de sosyal aktivite olarak tiyatro ve sinema ağırlıklıdır. Bazen ünlü sanatcıların katılımıyla konserler düzenlenir. Sinema salonları ve özel tiyatro ekipleri vardır. Ortalama ayda 2 defa tiyatro düzenlenir ve düzenleyenler öğrencilerdir. Şehirde çok sayıda  mevcuttur. Öğrencilerin oturup, muhabbet edip stres atabileceği kafe alternatifleri ve canlı müzik oldukça yeterlidir. Yerel halkın öğrencilere olan tutumu  insiyatif seviyesinin oldukça  üstündedir. Mesela bir berbere traş olmaya gittiğinizde ve ücretini ödemeye yeltendiğinizde, berber amcanın size ”öğrenci adamsın. Eğer yoksa sonra verirsin.” dediğini görebilirsiniz.

 

Sercan Önder

Karamanoğlu Mehmet Bey Ünivetsitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Lisans Öğrencisi