• DOLAR
  5,3343
  % 0,27
 • EURO
  6,1119
  % 0,53
 • ALTIN
  209,5348
  % 0,71
 • BIST
  93.616,45
  % 0,34
İlham Veren Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ)

İlham Veren Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ)

Yazımızda Süleyman Demirel Üniversitesi’nin kuruluşu, olanakları anlatılacak, Hukuk Fakultesi için de ayrıntılı bilgilere yer verilecektir.

Yazımız 3 başlıktan oluşmaktadır:

 • Isparta Hakkında Genel Bilgi
 • Birçok Açıdan SDÜ
 • SDÜ Hukuk Fakultesi Hakkında İnceleme

1.Isparta Hakkında Genel Bilgi

Isparta gülleri ile tanınan Akdeniz Bölgesi’nin soğuk bir şehridir. Göller yöresinde bulunan Isparta doğal güzellikleri, tarihi yapıları ile gezilmeye değerdir.

Isparta’da şehir yaşamı öğrencinin isteklerine uygun olarak dizayn edilmiştir.Çoğu önemli yer yürüme mesafesindedir. Büyük şehir karmaşasından sıkılanlar için önerilebilecek bir duraktır.

 

 

Küçük Eskişehir olarak da adlandırılan Isparta gül,elma,kiraz gibi ürünlerin üretiminde önemli bir misyona sahiptir. Türkiye’de tüketilen her 5 elmadan biri Isparta’da üretilmektedir.

 

 

Geçtiğimiz yıllarda TÜİK’ce açıklanan verilere göre Isparta en yaşanılabilir il seçilmiştir.Bunda insanların kendilerini Isparta’da mutlu hissetmeleri ve şehrin apart yurt fiyatları hariç ucuz yaşantısının etkisi büyüktür.Bu pozitif yanların dışında Isparta’da hava kirliliğine de değinmek gerekmektedir.Şehrin havası Avrupa’nın en kötü 10.havasına sahiptir.Şehirde yerli halkın büyük bir kısmı doğalgaz yerine soba kullanmaya devam ettiği için kış aylarında bazı geceler bu kirlilik daha da hissedilebilmektedir. Bir diğer olumsuzluk şehrin otobüs sisteminin teşkilatlanma sorunudur.Bazı saatlerden sonra otobüs bulmak zor hale gelebiliyor.

Her ile ilk başta alışmak zaman alabileceği gibi Isparta’ya da alışmak zaman alabilir.Bu durum sizi pişman etmesin.Zira arkadaş çevrenizi oluşturduktan sonra şehirdeki olumsuzlukları değil olumlu yönleri araştırmaya keşfetmeye başlamanız çok muhtemel olacaktır.

Gezilecek Yerlere İlişkin Öneriler:

 1. Eğirdir başta olmak üzere göller
 2. Gökçay
 3. Etnografya Müzesi
 4. Ayazmana
 5. Halı Müzesi
 6. Süleyman Demirel Anıtı
 7. Davraz Kayak Merkezi
 8. Lavanta Vadisi
 9. Yazılı Kanyon
 10. Kızıldağ Milli Parkı
 11. Antiocheia Antik Kenti

 

2.Birçok Açıdan SDÜ

Süleyman Demirel Üniversitesi,  1992 yılında kurulan 23 devlet üniversitesinden biridir. Batı Akdeniz’de Göller Bölgesi havzasında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in adı ile kurulan üniversitenin açılışı ile bölgedeki üniversite eksikliğinin giderilmesi yolunda çok önemli bir adım atılmıştır.

SDÜ Yerleşkesi Çünür’de bulunmakla beraber merkezden ulaşım çok rahattır.

Üniversitemiz 15 fakülte,4 meslek yüksek okulu,3 yüksekokul,6 enstütüyü bünyesinde barındırmaktadır. Çağdaşlarına göre önemli başarılar elde eden SDÜ birçok öğrencinin tercih sırasının başlarında gelmektedir.Geçen yıl SDÜ’ de ortalama 100.000 öğrenci eğitim görmüş, kardeş üniversitemiz ISUBÜ’nun kurulması ile bu sayı 60.000 civarlarına gerilemiştir. Üniversitemiz bünyesindeki Orman Fakultesi gibi bazı fakulte ve meslek yüksekokulları ISUBÜ’ye aktarılmıştır.

 • Üniversitede Eğitim

Çoğu bölümde ikinci öğretim şansı da bulunan SDÜ’de eğitim ilham veren, ufuk açan boyuttadır. Akademi kadroları ile birçok dalda başarı sağlayan üniversitemiz birçok sempozyum,kongre,konferans,meslek tanıtım günlerinin adresi konumundadır.

Çift anadal , yandal imkanları bulunmaktadır.

Üniversitemizin yurt dışındaki ve yurt içindeki çok sayıda üniversiteyle yaptığı anlaşmalar sayesinde bu üniversitelerde misafir öğrenci olarak birkaç sömestr boyunca eğitim alabilirsiniz. Bu ülkeler:  İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Portekiz, Hollanda, Avusturya, Polonya, Finlandiya, Belçika, Estonya, Litvanya’daki ve diğer Avrupa ülkeleri

Farabi programı ile de ülkemizdeki diğer üniversitelerde eğitim görme şansına sahip olabilirsiniz.

Ayrıca Mevlana programı sayesinde Asya kapıları SDÜ öğrencilerine açık hale getirilmiştir.

Yüksek Lisans seviyesi için de önemli bir tercih noktasıdır.

 • Üniversite’de Sosyal Yaşam

Birbirinden farklı konularda faaliyet gösteren birçok  topluluğa sahip olan Üniversitemiz aktif üniversite hayatı isteyen öğrenciler için vazgeçilmez bir tercih olacaktır.

Topluluklara birkaç örnek; Hukuk ve Adalet Topluluğu- Haykor- Müzik Topluluğu, Amerikan Futbol Topluluğu, Politika Tasarım Topluluğu, Endüstri ve Kalite Topluluğu gibi

 • Üniversite’de Yemek

Üniversitemizin yemekhanesi ucuzluğu ve kalitesi ile öne çıkmaktadır.Her gün en az 1 çeşit etli ürün çıkaran yemekhane öğrenciler tarafından oldukça beğenilir pozisyondadır.

Haftalık yemek hakkı 10 Tl, günlük kullanım hakkı ise 3,5 Tl’dir.

Üniversitemizde 1 adet yeni yemekhane 1 adet çarşı inşaatı devam etmekte olup , bu projelerin tamamlanması ile birlikte yemek konusunda yaşanabilecek her sorun sıfıra indirilecektir.

 • Üniversite’ye Ulaşım

SDÜ Batı ve Doğu yerleşkelerinden oluşmaktadır.Karşılıklı olarak teşkilatlanan bu yerleşkeler arasında bir köprü aracılığı ile bağ kurulmaktadır.İki yerleşke arasında da ring seferleri düzenlenmektedir.

Batı yerleşkesinde Rektörlük ayrıca Mimarlık ve Mühendislik gibi fakulteler bulunmaktadır.Doğu yerleşkesinde ise merkezi kütüphane,merkezi derslikler, Tıp,Diş,Hukuk,İlahiyat gibi fakulteler bulunmaktadır.Çarşı inşaatı da doğu yerleşkesinde yapılamaktadır.Hastane ve Diş Kliniği de doğu yerleşkesi sınırları içindedir.

Batı yerleşkesine ulaşım için haftaiçi 4 numaralı ,doğu yerleşkesine ulaşım için ise  haftaiçi 12 ve 8 numaralar kullanılmaktadır. Haftasonu doğu ve batı yerleşkeleri için ortak hat olan 37 numara ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Bu yıl yapılan bir yenilikle beraber ikametgahını Isparta’ya taşıyan öğrenciye bir biniş ücret 1 Tl, diğer öğrenciler için ise 2 Tl olarak öngörülmüştür.Bu bazı açılardan eleştirilen bazı açılardan ise onaylanan bir karardır. Ayrıca 30 dk içinde ikinci binişlerde ücret alınmamaktadır.

 • Üniversite’de Kütüphane

Üniversitemizde Prof.Dr Hasan Gürbüz Bilgi Merkezi adında 3 katlı bir kütüphane mevcuttur. Ders çalışmak isteyen araştırma yapmak isteyen öğrenciye sınırsız basılı veya  sanal ortamda kaynak sunulmaktadır. 7/24 açık olan kütüphanemizde saat 19.00’dan sonra çay-ekmek-çorba servisi ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Bu başlığı SDÜ’yü özellikler bazı bölümler(Tıp,Diş,Hukuk,Mimarlık vb) için gözü kapalı önerdiğimi ifade ederek kapatmak istiyorum.

3.SDÜ Hukuk Fakultesi Hakkında İnceleme

Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Bakanlar Kurulu’nun 2008 tarihli  kararı (RG.04.09.2008-26987) ile kurulmuştur. Hukuk Fakültesi, 2009-2010 akademik yılında eğitim-öğretime başlamış ve 2012-2013 eğitim-öğretim yılı sonunda ilk mezunlarını vermiştir. 2013 yılından itibaren de yeni ve modern binasında eğitim verilmeye başlamıştır.

4 Profesör, 7 Doktor Öğretim Üyesi, 1 Öğretim Görevlisi ve birçok Araştırma Görevlisi zengin,genç,dinamik ve ufuk açan fakultemizde özel hukuk ve kamu hukuku bölümleri vardır.Bu ayrım öğretim açısından değil akademik teşkilatlanma açısındandır.

Birçok başarılı mezun çıkaran fakultemiz Hukuk Fakültesi mezunlarının Adalet Bakanlığı Adli Yargı Sınavı’nda gösterdikleri başarı üzerinden yapılan değerlendirmede 149 kayıtlı fakulte arasından 4. olmuştur.

ilk 5 fakulte:

 • Dokuz Eylül Üni. Hukuk Fakültesi
 • Ankara Üni.  Hukuk Fakültesi
 • İstanbul Üni.  Hukuk Fakültesi (1.öğretim 3- 2.öğretim 4.sırada)
 • Süleyman Demirel Üni.  Hukuk Fakültesi

Yazıma son verirken ; Isparta’yı, SDÜ’yü ve Hukuk Fakültemizi tercih etmenizi öneriyorum.

Yamaç DOĞAN                                                                                                                                                                                                    SDÜ Hukuk Fakültesi Lisans Öğrencisi (3)