• DOLAR
  5,3343
  % 0,27
 • EURO
  6,1119
  % 0,53
 • ALTIN
  209,5348
  % 0,71
 • BIST
  93.616,45
  % 0,34
Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler ve Güzel Sanatlar Enstitüleri Öğrenci Alımı Yapamayacak

Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler ve Güzel Sanatlar Enstitüleri Öğrenci Alımı Yapamayacak

Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Güzel Sanatlar Enstitüsü Kapatıldı

8 Mayıs 2018’de meclisten geçen ilgili yasa ile Gazi Üniversite’sinin İktisadi İdari Bilimler Fakültesi başta olmak üzere, Hukuk Fakültesi, İletişim ve Fen Edebiyat Fakültesi yeni kurulan Hacı Bayram Veli üniversitesine aktarılmıştı.Bugün gelen haberle ilgili fakültelerle alakalı enstitülerin kapatıldığı duyruldu.

Güz Dönemi için Yüksek Lisans ve Doktora Öğrenci Alımı Yapılamayacak

Yapılan duyuruda yüksek lisans ve doktora öğrenci alımı yapılıp yapılmayacağının belli olmadığı söylendi. Muhabirlerimizin enstitü yöneticilerinden ve akademisyenlerden aldığı bilgiye göre kararın senato tarafından verileceği fakat büyük ihtimalle Güz dönemi için öğrenci alımının yapılmayacağı öğrenildi. Yeni üniversitenin kurulması ve rektör atanmasından sonra yeni uygulamaya göre tek enstitü kurulacak ve tüm fakültelerin çalışması o enstitü üzerinden yapılacak. Tüm bu sürecin güz dönemi için yetişmeyeceği düşünülüyor.

Öğrenciler Tepkili

Üniversitenin adının değişmesinden sonra bir şok daha yaşayan üniversiteliler, mezun oldukları üniversitede yüksek öğrenim görmek istediklerini belirterek bu kararla iki kez mağdur olduklarını bildirdiler.

Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Türkiye’de alanında ilk 3 te bulunan bir fakültedir ve yarım dönemlik kaybın ülke adına kayıp olacağını bildirmekte fayda var.

Duyuru Metni

18 Mayıs 2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7141  Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 8. maddesi gereğince, Gazi Üniversitesine bağlı iken bu Kanunla Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesine aktarılan fakültelerin, yüksekokulların ve konservatuvarın Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Güzel Sanatlar Enstitüsündeki Anabilim dallarında kayıtlı olan lisansüstü öğrenciler Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsüne 2017-2018 eğitim- öğretim dönemi sonundan geçerli olmak üzere aktarılmıştır. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Güzel Sanatlar Enstitüsü kapatılmıştır. 
Ankara Hacıbayram Veli Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsünde 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi için öğrenci alımı ile ilgili bir gelişme olduğunda sayfada ilan edilecektir.