• DOLAR
  5,3343
  % 0,27
 • EURO
  6,1119
  % 0,53
 • ALTIN
  209,5348
  % 0,71
 • BIST
  93.616,45
  % 0,34
Özel Haber: E-ALES’in Ücretsiz Yapılması YÖK’ün Gündeminde

Özel Haber: E-ALES’in Ücretsiz Yapılması YÖK’ün Gündeminde

Bilindiği üzere, geçtiğimiz yıl E-ALES için deneme sınavı yapılmış, deneme sınavından sonra elde edilen bulgulara göre sınavın şekilleneceği duyrulmuştu fakat sonuçları gören ÖSYM, E-ALES’i sınav takviminden kaldırdı, konuyla ilgili herhangi bir açıklamada da bulunmadı.

Konuyla ilgili ilk açıklama 05 Mart 2018 tarihinde yapıldı. Açıklamada ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut ÖZER; ” YÖK’ün yeni kararı ile e-Sınav merkezlerimizde 2018 yılında e-ALES sınavları da yapabileceğiz. Böylece yılda iki defa yaptığımız ALES sınavına ilaveten iki defa da e-ALES sınavı yapacağız. Desteklerinden dolayı YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç’a şükranlarımı sunuyorum.” demişti.

Ayrıca açıklamasında; e-ALES için 01 Temmuz 2018 ve 30 Eylül 2018 tarihleri sınav günleri olarak belirlendi ifadelerinde bulunulmuştu.

YÖK İstedi, E-ALES Yeniden Sınav Takviminden Kaldırıldı.

ÖSYM, kendi yayınladığı takvime göre 19 Haziran tarihinde başvuruları alınacak E-ALES’in, hem başvuru hemde sınav tarihini takvimden kaldırdı. Teknik sebeplerden kaldırıldığı iddaa edilen E-ALES’in neden kaldırıldığı ÖSYM tarafından açıklanmadı fakat aldığımız duyumlara göre YÖK geçici olarak sınavın takvimden kaldırılmasını istedi.

İddaa: YÖK’ün Masasında E-ALES’in Mağdur Öğrencilere Ücretsiz Yapılması Var.

Bilindiği üzere, Danıştay, ALES geçerlilik sürelerini 5 yıla çıkartan yönetmelik değişikliğinin geçmişe dönük uygulanmasına yürütmeyi durduma kararı vermişti. Bu kararın ALES sınavından sonra verilmesi öğrencilerin tepkisini topladı. Sosyal medya üzerinden ALES puanı olduğunu düşünerek sınava girmediğini belirten çok sayıda öğrenci bu mağduriyetin YÖK tarafından yaratıldığını ve çözüm bulunmasını istedi.

YÖK Başkanı Yekta SARAÇ, Twitter’dan yaptığı açıklamada konuyla ilgili mağduriyetin giderilmesi için çalışma yapıldığını söyledi.

Yaptığımız araştırma sonucu bahsi geçen çalışmanın detaylarını öğrendik.  Danıştay kararından dönmez ise YÖK’ün masasında tek seçenek bulunuyor.

2014 – 2015 yılları arasında ALES’e girmiş ve bu tarihlerden sonra ALES’e girmemiş öğrencilerin ücretsiz yada öncelikli E-ALES’e alınması.

E-ALES’in hali hazırda sınav tarihinin gelmesi ve sınav sonuçlarının aynı gün içerisinde açıklanıyor olması YÖK’ün elini güçlendirdi.

YÖK, ÖSYM’den 2014-2015 yıllarında ALES’e girip devamında ALES’e girmeyen kişi sayısı ve yapılacak sınav kontenjanı hakkında bilgi istedi. Elde edilen veriler ışığında bahsi geçen  mağdur kitlenin sayı olarak az olması durumunda E-ALES ücretsiz yada standart ALES ücreti ile mağdur öğrencilere başvuru öncelikli yapılacak.

Tüm bu belirsizliğin netleşmesi için geçecek süreçtede E-ALES sınav başvuruları alınmayacak. YÖK’ün, E-ALES ile istediği çözümü bulamaması durumunda ise hangi yolu izleyeceği merak konusu.

NOT: Bu haber kesinleşmemiş iddaalar içermektedir. Konuyla ilgili gelişmeler anlık paylaşılacaktır.