• DOLAR
  5,3343
  % 0,27
 • EURO
  6,1119
  % 0,53
 • ALTIN
  209,5348
  % 0,71
 • BIST
  93.616,45
  % 0,34
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

Bilecik, tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerin bir arada bulunduğu 220000 nüfuslu bir ilimizdir. Nüfusunun az olmasının avantajı olarak ulaşım rahat ve kolaydır.  Sakarya, Bolu, Eskişehir, Kütahya ve Bursa’ya komşu olan Bilecik her geçen gün Üniversiteyle birlikte gelişmektedir.

29 Mayıs 2007 tarih ve 26536 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5662 sayılı kanunla kurulan Üniversitemize Prof. Dr. Azmi ÖZCAN’ın Aralık 2007’de Rektör olarak atanması ile eğitim öğretim faaliyetlerine başlamıştır.

Kuruluşu rektörlüğe bağlı Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüsü ile gerçekleşmiştir. Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Osmaneli Meslek Yüksekokulu,  Pazaryeri Meslek Yüksekokulu, Gölpazarı Meslek Yüksekokulu, Söğüt Meslek Yüksekokulu; Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olan Sağlık Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu; Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olan Meslek Yüksekokulu ve Bozüyük Meslek Yüksekokulu Üniversitemiz bünyesine dahil edilmiştir.

27 Nisan 2012 tarih ve 28276 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kanunla Bilecik Üniversitesi adı Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi olarak değişmiştir.

Üniversitemizde 19 akademik birim, 153 program, 554 akademik personel ve 16552 öğrenci bulunmaktadır.

Üniversitemizde öğrenci arkadaşlarımızın ders çalışabileceği, araştırmalar yapabileceği 7/24 açık Kütüphane ve Bilgi Merkezi bulunmaktadır. 6000 metrekare kullanım alanı olan Kütüphane ve Bilgi Merkezi’nin 1100 kişilik oturma kapasitesi bulunmaktadır. Uluğbey Salonu, Biruni Salonu, Aşıkpaşazade Salonu ve Dursunfakih Salonu adlarıyla dört büyük salonda kullanıcı hizmetleri verilmektedir. Kütüphane ve Bilgi Merkezi’nde ayrıca, toplantı salonları, grup çalışma odaları, kafeterya, ve sosyal kullanım alanları bulunmaktadır.

Merkezi Araştırma Laboratuvarı (MARAL), Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak Üniversiteler, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile sanayide çalışan araştırmacılara çalışmalarında yardımcı olmak üzere 2011 yılında kurulmuş ve Ağustos ayı içinde faaliyete geçmiştir. 11/12/2017 tarihine kadar Merkezi Araştırma Laboratuvarı (MARAL) olarak faaliyetlerini sürdüren laboratuvarımız, bu tarihte 30267 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik gereği Araştırma Merkezi statüsüne geçerek Merkezi Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi (BARUM) adını almıştır.

BARUM, bünyesinde barındırdığı ileri teknoloji ürünü cihazlarıyla malzeme karakterizasyonu, biyomalzemeler, kompozit malzemeler, savunma sanayi malzemeleri, uzay ve uçak malzemeleri, nanomalzemeler, yüzey özellikleri, jeoloji, madencilik, çimento, seramik, kimya, biyoloji ve biyokimya alanlarındaki endüstrilere bilimsel araştırma/geliştirme çalışmalarında destek olacak analizleri gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Laboratuvarımız araştırma, danışmanlık ve endüstriyel çalışmalar konusunda alt yapıya sahiptir.