• DOLAR
  5,3343
  % 0,27
 • EURO
  6,1119
  % 0,53
 • ALTIN
  209,5348
  % 0,71
 • BIST
  93.616,45
  % 0,34
Atatürk Üniversitesi Yüksek Lisans ve Doktora İlanı Yayınlandı

Atatürk Üniversitesi Yüksek Lisans ve Doktora İlanı Yayınlandı

BAŞVURU İŞLEMLERİNİ
OBS’de kullanıcı kaydı olan adaylar Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS)’ne giriş yaparak,
OBS’de kullanıcı kaydı olmayan adaylar iseKaydol linki aracılığı ile kullanıcı adı ve şifresi alıp, OBS’ye giriş yaparak
BAŞVURU İŞLEMLERİ & KAYIT BAŞVURULARI
linki ile açılan sayfada yer alan LİSANSÜSTÜ BAŞVURU başlığı aracılığı ile gerçekleştirebilirler.

BAŞVURU ŞARTLARI

1)Aday, müracaat tarihleri içerisinde, Öğrenci Bilgi Sisteminden başvurusunu yaptıktan sonra gerekli belgelerle birlikte ilgili enstitü müdürlüğüne kendisi veya vekili vasıtasıyla  başvurusunu onaylatmalıdır. Aksi takdirde müracaat geçersiz sayılacaktır. Uzaktan eğitim program müracaatları hariç, posta ile yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir. 

2)Üniversitemiz yüksek lisans programlarına başvurularda tercih sistemi uygulanacaktır. Yükseklisans programlarına başvuracak öğrenci adayları 3 tercih yapabileceklerdir. Ancak, Güzel Sanatlar Enstitüsü Ana Sanat Dalları öğrenci adayları 1 tercih yapacaklardır.

3)Lisans veya yüksek lisans diplomasıyla doktora programına müracaat edecek öğrenci adayları 2 tercih  yapabileceklerdir.

4)Tıp fakültesi mezunu olup temel tıp bilimleri alanında doktora programlarına müracaat edecek öğrenci adayları 2 tercih yapabileceklerdir.

5)Lisansüstü programlara müracaat eden öğrenci adayları, ilgili enstitü öğrenci işleri bürosundan başvuru işlemini onaylattıktan sonra kullanıcı adı ve şifresiyle Öğrenci Bilgi Sistemi’ne giriş yaparak tercih ekranından tercih işlemleriniyapmalıdır. Tercih işlemini yapmayan/tamamlamayan lisansüstü öğrenci adaylarının başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

6) Yükseklisans programlarına başvuran öğrenciler, tercih sırası dikkate alınarak sadece tek bir lisansüstü programa yerleştirilirler. Birinci yerleştirmeden sonra kayıt hakkı kazanan adaylar ilan edilir.

7)Kayıtlar, kesin kayıt tarihlerinde öğrenciler tarafından bizzat yapılır. Haklı ve geçerli mazeretleri sebebiyle kaydını bizzat yaptıramayan adaylar, vekâlet yolu ile veya kanuni temsilcileri aracılığıyla kayıt süresi içinde kayıtlarını yaptırabilirler.

8)Her ne sebeple olursa olsun tercih ettiği programlardan birine yerleştirildiği halde belirlenen tarihlerde kayıt yaptırmayan adaylar, kayıt yaptırma hakkını kaybetmiş sayılırlar. Bu durumdaki adaylarbyedekler için yapılacak yerleştirmeye de dâhil edilmezler.

9)a) ALES’ten ilgili puan türünden en az 55 puanı olanlar tezli yüksek lisans ve doktora programlarına,  müracaat edebilirler. Güzel Sanatlar Enstitüsüne  bağlı Anasanat Dallarına başvurularda ALES şartı aranmaz.

b) Tezsiz yükseklisans programlarına müracaatta ALES şartı aranmaz. 

c)4 yıllık Lisans diploması ile doğrudan doktora programına başvuru için ilgili programın puan türünde en az 85 ALES puanına;

d)TUS belgesi (ALES yerine) ile doktora programına başvuru için adaylar 50 Temel Tıp puanına sahip olmalıdır.

10) Doktora programına başvuran adayların YDS’den (anadilleri dışında İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Arapça, Çince, Japonca, Farsça dillerinin birinden) en az 55 puan veya Üniversitelerarası Kurulca eşdeğer kabul edilen diğer yabancı dil sınavlarından yukarıda belirtilen puan karşılığı puan almaları gerekmektedir.

Yabancı dil puanı geçerlilik süresi beş (5) yıldır. Belge üzerinde geçerlilik süresi yazılı belgeler ise, belge üzerinde belirtilen süre kadar geçerlidir. Süresi geçmiş belgelerle başvuru kabul edilmeyecektir. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından alınan doktora programlarına yapılan başvurularda yabancı dil puanı ve geçerlilik süresi ile ilgili 08.08.2016 tarih ve 75850160- 301.01.01-48981 sayılı yazısı ile 11.11.2016 tarih ve 70695 sayılı yazılarını görmek için lütfen tıklayınız.

11)Lisansüstü programlara başvururken not döküm belgeleri dörtlük sisteme göre düzenlenmiş adayların notlarının 100’lük sistemdeki karşılıkları, “Atatürk Üniversitesi Not Dönüşüm Tablosu” esas alınarak belirlenecektir.

12) Güzel Sanatlar Enstitüsüne müracaat eden adayların ilanda belirtilen tarihte yapılacak olan yeterlik sınavları  Güzel Sanatlar Fakültesinin ilgili bölümlerinde yapılacak olup,  sınava girecek olan adayların orjinal iş ve dosyalarını ilgili bölüm sekreterlerine teslim etmeleri gerekmektedir.

 

İlan hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ.

KONTENJANLAR hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ.