• DOLAR
  5,3343
  % 0,27
 • EURO
  6,1119
  % 0,53
 • ALTIN
  209,5348
  % 0,71
 • BIST
  93.616,45
  % 0,34
ALES Geçerlilik Süresinde Son Durum

ALES Geçerlilik Süresinde Son Durum

ALES Geçerlilik Süresi Ne Zaman Uzatıldı?

Bilindiği üzere, Yükseköğretim Kurulu 27 Eylül 2017 tarihli yönetmelik değişikliği ile  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavında; (ALES) sınav süresi, soru sayısı ve geçerlilik süresi gibi birçok alanda köklü bir değişiklik yapmıştı. Bu değişikliklerden biride sınav süresinin geçerlilik süresinin 5 yıla çıkartılması olmuştu. Düzenleme ilk duyrulduğunda, geçmişe dönük uygulanıp uygulanmayacağı açıklanmamış ilgili yönetmelik değişikliğinde bu konuya değinilmemişti devam eden süreçte bu değişikliğin geriye dönük uygulanma kararı alınmış ve 2012 yılında girilen sınavlardan bu güne kadar geçen süreçteki sınavların geçerlilik süresi uzatılmıştı.

Danıştay Neden Yürütmeyi Durdurma Kararı Aldı?

İlgili değişiklik maddesi olan “GEÇİCİ MADDE 6 – (1) Bu maddenin yayım tarihinden önce yapılan ALES sonuçları açıklandığı tarihten itibaren beş yıl süreyle geçerlidir.” Danıştay tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı ile geçici süreyle durdurulmuştu. Danıştay konuyla ilgili açıklamasında sınav sisteminin değiştiğini ve yeni sistemde girilen sınav ile haksızlık olmaması adına bu kararı aldığını belirtmiştir. Tartışma yaratan kararın bir iptal kararı olmadığını belirtelim.

Karar Hakkındaki Yorumumuz

Bu kararı yorumlamadan önce şu soruyu sormamız gerekiyor, şuan için  eski sistemde alınan puan 3 yıl boyunca kullanılacak peki bu puanın  bu sürede kullanılması yine adaletsiz ve haksız uygulamaya yol açmayacak mı ? Bunu sınavların geçersiz sayılması için değil aslında adaletsiz uygulamanın sınav geçerlilik süresinin uzatılmasından değilde sınav sisteminin tutarsız değişikliğinden kaynaklandığını belirtmek için diyoruz. Tabi diğer yandan şunu da ekleyelim eski sınavlara giren tüm öğrenciler geçerlilik süresini 3 yıl olarak bilerek girdiler dolayısıyla bugün için kimsenin hakkımız yenildi diyebilme hakkı bulunmamakta.

Ayrıca kimsenin değinmediği şu konuya da değinmekte fayda görüyoruz. FETÖ soruşturmasının savcısı sınavlar üzerine yapılan incelemede 2009-2014 yılları arasında yapılan tüm ALES ve YDS sınav sorularının FETÖ’cüler tarafından çalındığı ve bu sınavlarda 100 puan aldığını belirtmiştir. Dolayısıyla bu düzenleme ile şaibeli 2012-2013-2014 yıllarında yapılan 6 ALES sınavı geçerli kılınmış ve bu süreçte bu puanlar kullanılmıştır. Danıştay’ın aldığı yürütmeyi durdurma kararını sınav değişikliği ile adaletsizlik olduğu iddasıyla durdurmasını yanlış bulsak dahi şaibeli sınavlardan dolayı doğru bir karar olarak görüyoruz. Adaletsizliğin giderilmesi için ise YÖK ve ÖSYM’yi ortak bir çalışma yaparak sınavı eski uygulanan ALES’e denk hale getirmeye davet ediyoruz.

Geçerlilik Süresinde Son Durum Nedir?

İlgili Danıştay kararından sonra gözler YÖK’e çevrilmişti. YÖK konuyla ilgili tüm üniversitelere yazı gönderdi. İlgili yazıda, yönetmelik değişikliğinin geçici 6. maddesinin durdurulduğunu, 27.09.2017 tarih öncesinde yapılan sınavların 3 yıl geçerli olduğu bildirildi. Dolayısıyla Danıştay ilgili yürütmeyi durdurma kararını kaldırana kadar 2013 Sonbahar Dönemi ALES ile 2015 Bahar Dönemi ALES sınavlarının geçerliliği kalkmış oldu. Bu dönemler almış olduğunuz puanları kullanamayacaksınız. İlgili yazı eklenmiştir.